Helvete också!

Tidig morgon, väntar på att någon som bokat de första tvättpassen mellan 07-10 ska komma och tvätta. Eftersom jag inte hann hämta ut tvätten igår. Förstår liksom inte varför jag skulle vara så korkad. Det är ju så kul att gå upp klockan 07 på en lördag. Eller så kanske inte. De som har bokat tvättpassen verkar ju inte direkt tycka det. De har ju inte dykt upp. Varför bokar man då passen? Kunde de inte bara låtit bli, så jag kunde ha tagit ett och liksom hämtat ut kläderna, som ju faktiskt är torra och klara för förvaring i garderober och byrå.

Hmm, märkte just att det inte ens går att boka de tiderna, så jaa.. vad fan gör jag uppe? :(

Nej, istället får jag sitta här och väntas på att någon ska börja tvätta. Fast jag får väl skylla mig själv med. Jag har en späckad dag framför mig. Ska till Kåren och fixa i ordning inför jublet som går av stapeln senare ikväll. Sen försöka hinna till bolaget, hem och fixa i ordning sig, måste klippa mig och göra mig fin, till Kåren och förbereda det sista, sen är det mingel. Finmiddag med trerätters, tal och sång, lite lagom sittningsstämning, sen är det dags för kårdisco.

Det ska spexas igen med. Förhoppningsvis är vi några fler denna gång. Vi får väl se.

Andra bloggar om: , , , ,


Intressant

Bloggar etiketter: , ,

Relaterade inlägg:

  1. Jag är också upprörd
  2. helvete
  3. Himmel och helvete?
  4. äh, dra åt helvete telia och allt vad bredband är!
  5. Möblera om är ju skoj.
This entry was posted in Ord and tagged , , . Bookmark the permalink.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam Protection by WP-SpamFree