Religion hör inte hemma i politik

Läser hos Carl Svanberg om hur Mike Huckabee, en av de republikanska presidentkandidaterna vill förändra den amerikanska konstitutionen så att den mer passar med Guds budskap istället för tvärtom och jag blir ungefär lika rädd som jag blir arg. Hur kan en person som vill ha som ämbete ett av världens främsta, tänka på det sättet? Han vill i princip lagstifta in Gud i allas hem.

Detta är oacceptabelt och jag tror att vi bör vara extremt vaksamma och försiktiga när det kommer till denna man och hans kristna populistiska budskap. En dag kanske de som lever i USA sitter och har tvångsböner och måste gå i kyrkan varje söndag eller så får de böter. Nu tog jag i en del, men det känns definitivt som att det lutar åt det hållet.

Hoppas verkligen inte han kommer få makten, för då kan det bli riktigt otäckt och jobbigt. Visst han kanske inte kan ändra grundlagen hursomhelst, men han har bra mycket större makt att påverka åt det hållet om han sitter som president.

Fler blogginlägg om hur hans tro kommer påverka hans politik.

http://www.ariarmstrong.com/2008/01/god-wins-in-iowa.html

http://www.ariarmstrong.com/2008/01/amend-constitution-so-its-in-gods.html

Intressant?

Related posts:

  1. Religion på dagordningen Sedan Humanisterna startade sin kampanj om att Gud nog inte...
  2. Ska inte till Göteborg Fick erbjudande om att följa med syrran och familjen ner...
  3. Anknytning Bakom en yta som ligger fast placerad över hela mitt...
  4. Inte alls sjuk. Heej! Jag lever och frodas. Jag vaknade 7.15 av mig...

Relaterade inlägg tack vare Yet Another Related Posts Plugin.

Etiketter: , ,

Ett svar till “Religion hör inte hemma i politik“

  1. [...] tanke på mitt inlägg igår om Mike Huckabee så surfade jag runt på nätet för att ta reda på mer om hans trosinriktning. Närmare bestämt [...]

Lämna ett svar

Spam Protection by WP-SpamFree